עברית
*3134
10 טיפים לניקוי הבית בקלות

בית. אנחנו חיים בו, מארחים בו, חולקים אותו עם האנשים היקרים ללבנו ומאכסנים בו את החפצים החשובים לנו. רבות ההשוואות שנערכות בין ניקיון וסדר הבית ל"ניקיון ולסדר" בראש שלנו, ולא בכדי. כשאנחנו נכנסים למקום נקי ומסודר, אנחנו מרגישים שהגענו למקום שמכבד את עצמו. נוח לנו לשבת במסעדה או במשרד נקי ומאורגן היטב, יותר מאשר בכאלו שלא.

שמירה אדוקה על ניקיון וסדר, לא תמיד אפשרי

לצערנו, החיים לפעמים לא עומדים בקו אחד עם שאיפות הסדר והניקיון שלנו, והרבה פעמים אנחנו מוצאים את עצמנו "נקברים" תחת ים של מטלות, שלא מותירות לנו זמן או אנרגיה לטפל בניקיון ובסדר. ילדים לא תמיד טורחים לתת דעת על הבלגן והלכלוך שהם משאירים אחריהם. לא תמיד אוספים אחריהם את הכביסה המלוכלכת, נכנסים עם נעליים מלאות בוץ אל הבית, משאירים שובלים של צעצועים או שאריות של חומרי יצירה פזורים על הרצפה.

 

הגורמים שמשפיעים על הלכלוך בבית לא תמיד תלויים בנו

מלאכת ניקיון הבית צריכה להיות פשוטה ככל שניתן, על מנת שנוכל להתמודד עמה מבלי לקרוס, ומבלי להגיע למצב של הצטברות לכלוך ובלגן רב, מה שיקשה על מלאכת הניקיון לכשנגיע אליה לבסוף.

ישנם כמובן גורמים רבים שמשפיעים על מצב הלכלוך בבית, חלקם נשלטים וחלקם פחות. הרגלי הניקיון של בני הבית, הפניות שלנו לשם כך – הם גורם אחד שיכול להיות נשלט.
גורם אחר, בלתי נשלט, יכול להיות סביבת מגורים. הרבה אנשים שגרים בבתי קרקע, מלינים על חדירת אבק וחול תדירים יותר מאשר אלו הגרים בבית דירות. אבל בסופו של דבר, חול יגיע לרצפות של כולם, וגם אבק.

 

אז מה עושים בכדי להקל על מלאכת הניקיון ושמירה על הסדר?

1. מצמצמים בלגן, מקנים הרגלים: גם אם הילדים שלכם לא רגילים, התחילו להרגיל אותם. איסוף של צעצועים בתום המשחק. הקניית הרגלים מתקנים, כמו הנחת הילקוט בחדר ולא במסדרון כשמגיעים הביתה. זה יחסוך המון אנדרלמוסיה בעיניים!

 

2. הקפידו על הנעליים. הן סוחבות איתן את רוב החול שתמצאו בבית. נעליים מלאות חול או בוץ רטוב – רק בחוץ, או להסיר אותן ולשטוף מיד עם ההגעה לבית, מבלי לטייל איתן ברחבי הבית ולהשאיר לכלוך.

 

3. אם משתוללת סופת אבק בחוץ – אל תשכחו לסגור חלונות. אתם לא תרגישו, אבל האבק יחדור וימלא את החלל. לאבק, בנוסף להשלכה אסטטית על הבית, יש השפעות בריאותיות שליליות על מערכת הנשימה, כשהוא נאסף בכמות גדולה.

 

4. השתמשו בהיצע המרשים של פלאי הטכנולוגיה גם בתחום הניקיון. למה לא להפוך את החיים ליותר נוחים? אמא של סבתא אולי הייתה כובסת ביד, אבל זה לא אומר שאנחנו גם צריכים. לא חסרים מכשירים מתקדמים שיהפכו את הבית ליותר נקי ונעים, במינימום מאמץ.

מדיח הכלים נכנס לחיינו בסערה, ופטר אותנו ממלאכת רחצת הכלים, מייבש הכביסה נולד כפתרון מושלם לייבוש מהיר של הכביסה בימים קרים ורטובים, או למקרים שהם אנחנו זקוקים לבגד יבש בדחיפות, ובתחום ניקיון הרצפות מאבק ולכלוך, יש פתרון פשוט בדמות שואב אבק רובוטי שפותר אותנו מעבודה מאומצת. כך, על בסיס יומיומי, ניתן להימנע מצבירת אבק ממושכת – ולא להגיע למצב שהבית מלא באבק, והקושי לנקות אותו גדל. שואב אבק רובוטי הוא דוגמה מצוינת איך לחסוך זמן, ששווה כסף, ואנרגיה.

 

5. אם הכלים המלוכלכים נערמים, תהיה הרבה פחות מוטיבציה לגשת לכיור ולשטוף אותם, או לסדר במדיח. גם כאן, רצוי לא להגיע למצב של ערמות על גבי ערמות. אם יש לכם מדיח – הקפידו שיהיה פנוי, והרגילו את בני הבית להניח בו את כלי האוכל שלהם מיד עם תום השימוש בהם.

 

6. ניקוי של חללים קטנים יכול להיות כאב ראש גדול. מסילות החלונות – אחד מהם. ניקוי של מסילות החלונות יכול להתבצע בעזרת מברשת עם סיומת מיקרופייבר מיוחדת שניתן לרכוש בחנויות חומרי ופתרונות ניקיון ואחזקה, או לחליפין, פשוט ללפף סמרטוט מיקרופייבר לח על סכין או צ'ופסטיק (או כל מקל דק ומוארך) ולנקות בזהירות לאורך המסילה.

לאחר כל פעם לשטוף ולסחוט ולחזור על הפעולה עד שהמסילה נקייה מאבק. אם יש לכם וילון ונציאני – השתמשו בגרב לחה שמולבש על היד והעבירו את היד בזהירות על כל שלב בתריס כשהוא במצב פתוח. ואם אתם רוצים חיים קלים ממש – יש שואב אבק רובוטי גם לחלונות.

 

7. מקלחות: חשוב להשאיר את וילון\דלת המקלחת ואת חלון חדר המקלחת פתוח, בכדיי לאפשר אוורור מספק וייבוש של המים לאחר הרחצה. הסיבה פשוטה והתוצאה מועילה מאוד – תהייה פחות התפתחות של עובש על קירות המקלחת.

 

8. אם העובש כבר הגיע – החזיקו מיכל ריסוס ביתי (אפשר למצוא בכל חנות כלי בית או חנויות "הכול בדולר", זה עולה כמה שקלים.) מלא בתמיסה שמורכבת מאקונומיקה ומים. (ביחס שכתוב על אריזת האקונומיקה). רססו את האריחים והקיר אחת לשבועיים עד חודש, המתינו כחצי שעה ושטפו במים קרים. החלון צריך להיות פתוח ויש לאוורר את החדר לייבוש מלא.

 

9. אבנית: במים שאנחנו משתמשים בהם בחדר המקלחת ובמטבח יש אבנית, והיא מצטברת על דלת המקלחון, על הברזים, על האמבטיה. אין ממש דרך להימנע מכך לגמרי, אך יש אפשרות למזער הצטברות ולא להגיע למצב חמור על ידי שימוש בחומרים ייעודיים באופן קבוע. לא להתעצל, זה יחסוך הרבה עבודה בהמשך.

 

10. אם יש לכם בעלי חיים אתם בטח מכירים את הטרחה האיומה של ניקיון השיער שהם משאירים בכל הבית. נסו כפפות גומי לחות. לבשו את הכפפות ולחלחו אותן במים. הניעו את ידכם על גבי הריהוט שאתם מעוניינים לנקות משיער. השיער יאסף אליכם כמו אל מגנט.

אין ספק שאנחנו חיים במאה מלחיצה. עול הפרנסה נופל לעיתים קרובות על שני בני הזוג, ולא תמיד אפשר לשמור על בית נקי לאורך כל השבוע. הבית הוא מקום פונקציונלי, חיים בו. הבית הוא לא מוזיאון ולא צריך להיות כזה. ועם זאת, כאשר הסביבה נקייה אנחנו מרגישים טוב יותר, אז למה לא להקל על עצמנו ולהשתמש במה שיכול לעשות לפחות חלק מהעבודה עבורנו, ובכך לחסוך לנו זמן יקר.

17.09.2017
חפשו אותנו גם ב:
כתיבת תגובה

להוספת תגובה אנא מלאו את הפרטים ואת התגובה ונעשה מאמצים להעלותה בהקדם.
שימו לב שלא להשתמש במילים פוגעניות ו/או מסיתות

Powered by - wemake
כלי נגישות

Powered by - Wemake